Idec ALD29911DN-G-120V
Pushbutton, Mom, Grn, Ext, 120V Dire 1NO/1NC Contacts, Direct Voltage Led, 30MM Mounting
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec ALD29911DN-G-120V.
IHS
Datasheet30 pages14 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Lectro Components
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Pushbutton Switch, SPST, On-(off), Momentary, 2A, 48VDC, Screw Terminal, Panel Mount-threaded
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount-threaded
Switch Push Button N.O. SPST Flat Button 0.2A 48VDC Momentary Contact Panel Mount Screw
APEMA02501
ACCESSORY, CONTACT BLOCK, SPST-NO, USE WITH A02 SERIES,16A,250VAC, SCREW TERMINAL
Pushbutton Switch, SPST, (on)-off, Momentary, 10A, 24VDC, Quick Connect Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Idec ALD29911DN-G-120V provided by its distributors.
Switch Push Button N.O./N.C. DPST Extended Round Button 10A 440VAC 220VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
SWITCH, PUSHBUTTON SPST-NO/NC, 10A, 600V;Contacts:SPST-1NO/1NC; Switch Operation:(ON); Contact Voltage AC Nom:600V; Contact Voltage DC Nom:220V; Contact Current Max:10A; Actuator Style:Round-Extended; Switch Terminals:Screw ;
Switch, Pushbutton Spst-No/nc, 10A, 600V; Product Range:twtd Series; Contact Configuration:spst-No, Spst-Nc; Switch Operation:(On); Contact Current Max:10A; Contact Voltage Ac Nom:600V; Illumination Color:green; Ip Rating:ip40 Rohs Compliant: Yes