Honeywell MLH300PSB09E
Industrial Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0psi to 300psi Sealed Gage Medical 3-Pin
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Honeywell MLH300PSB09E.
JRH Electronics
Datasheet10 pages8 years ago
IHS
Sager Electronics
Honeywell
Agility
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginMexico
Introduction Date2011-02-16
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-07-21
LTD Date2020-07-21
Related Parts
HoneywellMLH300PGB01B
Industrial Pressure Sensor 0psi to 300psi Vented Gage Medical 3-Pin
HoneywellMLH016BGG01E
Industrial Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0bar to 16bar Vented Gage Medical 3-Pin
HoneywellMLH016BGD14E
Descriptions
Descriptions of Honeywell MLH300PSB09E provided by its distributors.
Strain Guage Sensor, Gage, 0.25%, 0.5-4.5V, Cylindrical, Unspecified Mount
Sensors, Pressure Transducers, Stainless Steel Media Isolated
Pressure Transducers |Honeywell MLH300PSB09E
SENSOR AMP 300PSI .5-4.5VDC OUT
MLH Series All Metal Pressure Sensor, Gage, Amplified, 0 bar to 10 bar Pressure Range, G 1/4 per DIN 3852-2 Port Style, 0.5 Vdc to 4.5 Vdc Regulated Output Type, Packard MetriPak Termination Ty