Honeywell MLH016BGG01E
Industrial Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0bar to 16bar Vented Gage Medical 3-Pin
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Honeywell MLH016BGG01E.
Electro Sonic
Datasheet10 pages8 years ago
Datasheet4 pages15 years ago
IHS
Sager Electronics
Honeywell
Agility
Supply Chain
Country of OriginMexico
Introduction Date2011-02-16
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-07-21
LTD Date2020-07-21
Related Parts
HoneywellMLH016BGD14E
HoneywellMLH016BGD14B
Industrial Pressure Sensor 0bar to 16bar Vented Gage Medical 3-Pin
HoneywellMLH016BSG01B
Industrial Pressure Sensor 0bar to 16bar Sealed Gage Medical 3-Pin
Descriptions
Descriptions of Honeywell MLH016BGG01E provided by its distributors.
Strain Guage Sensor, Gage, 0.25%, 0.5-4.5V, Cylindrical, Unspecified Mount
Industrial Pressure Sensors Gage,Amplified,16Bar 1/4-18 NPT, 7 Vdc
Sensors, Pressure Transducers, Stainless Steel Media Isolated
Pressure Transducers/Honeywell |Honeywell MLH016BGG01E
Strain Guage Sensor Gage 0.50-4.50V
MLH Series All Metal Pressure Sensor, Gage, Amplified, 0 bar to 10 bar Pressure Range, G 1/4 per DIN 3852-2 Port Style, 0.5 Vdc to 4.5 Vdc Regulated Output Type, Packard MetriPak Termination Ty