Honeywell MLH016BGD14E
Industrial Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0bar to 16bar Vented Gage Medical 3-Pin
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Honeywell MLH016BGD14E.
IHS
Datasheet4 pages15 years ago
JRH Electronics
Sager Electronics
Agility
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Introduction Date2011-02-16
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 6 months ago)
LTB Date2018-05-01
LTD Date2018-05-01
Related Parts
HoneywellMLH016BGG01E
HoneywellMLH016BSG01B
Industrial Pressure Sensor 0bar to 16bar Sealed Gage Medical 3-Pin
HoneywellMLH016BGB01B
Industrial Pressure Sensors Gage,Amplified,16Bar 1/4-18 NPT, 9.5Vdc
Descriptions
Descriptions of Honeywell MLH016BGD14E provided by its distributors.
Strain Guage Sensor, Gage, 0.25%, 0.5-4.5V, Cylindrical, Unspecified Mount
Industrial Pressure Sensors Gage,Amplified,16Bar G 1/4-19(DIN 3852-2)
Sensors, Pressure Transducers, Stainless Steel Media Isolated
Pressure Transducers |Honeywell MLH016BGD14E
MLH Series All Metal Pressure Sensor, Gage, Amplified, 0 bar to 10 bar Pressure Range, G 1/4 per DIN 3852-2 Port Style, 0.5 Vdc to 4.5 Vdc Regulated Output Type, Packard MetriPak Termination Ty