HIROSE ELECTRIC HIF3BA-26D-2.54C
Ribbon Cable Connector Compliant with MIL-C-83503 Standard, -55 ℃ to 85 ℃, RoHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC HIF3BA-26D-2.54C.
IHS
Datasheet1 page7 years ago
LKR
Sager Electronics
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date1995-11-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
LTB Date2021-02-28
LTD Date2021-08-31
Related Parts
HIROSE ELECTRICHIF3BA-30D-2.54C
HIROSE ELECTRICHIF3BA-20D-2.54C
Connector Accessory, 0.04in Min Cable Dia, 0.058in Max Cable Dia, Contact, Phosphor Bronze
Conn IDC Connector F 26 POS 1.27mm IDT RA Side Entry Cable Mount QF-50™ Tray
Conn; Cable Socket; 20 Pos; CB; Preassembled; IDC Ribbon Cable/D89 Ser; Gold Plate
TE Connectivity / AMP7-1437539-7
Connector DIP Socket 24 Position 2.54mm Solder Straight Through Hole Tube
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC HIF3BA-26D-2.54C provided by its distributors.
Hirose SCT
CONN RCPT HSG 26POS 2.54MM / 26 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)
Conn Housing RCP 26 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount
Headers & Wire Housings 26P IDC RIBB CBL CON HOUSING CRIMP WIRE
Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Black Insulator, Socket
CONN HOUSING, RCPT, 26POS, 2ROW, 2.54MM
CONN HOUSING 26POS 2.54MM DUAL
Conn Housing, Rcpt, 26Pos, 2Row, 2.54Mm; Pitch Spacing:2.54Mm; No. Of Contacts:26Contacts; Gender:receptacle; Product Range:hif3B Series; Contact Termination Type:-; No. Of Rows:2Rows; Contact Plating:-; Contact Material:-; Svhc:no Rohs Compliant: Yes