HIROSE ELECTRIC HIF3BA-30D-2.54C
Ribbon Cable Connector Compliant with MIL-C-83503 Standard, -55 ℃ to 85 ℃, RoHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC HIF3BA-30D-2.54C.
IHS
Datasheet1 page7 years ago
Sager Electronics
Hirose SCT
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date1995-11-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-02-28
LTD Date2021-08-31
Related Parts
HIROSE ELECTRICHIF3BA-26D-2.54C
HIROSE ELECTRICHIF3BA-34D-2.54C
Headers & Wire Housings 34P IDC RIBB CBL CON HOUSING CRIMP WIRE
Amphenol Communications Solutions71991-315LF
Conn Socket Strip RCP 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube
TE Connectivity / AMP7-1437539-7
Connector DIP Socket 24 Position 2.54mm Solder Straight Through Hole Tube
Conn EBBI RCP 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 30 Terminal 1 Port EBBI™ Tray
PCB Receptacle, Board-to-Board, 2.54 mm, 2 Rows, 30 Contacts, Through Hole Mount, SSW Series
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC HIF3BA-30D-2.54C provided by its distributors.
Hirose SCT
Conn Housing RCP 30 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount Black Bag
CONN RCPT HSG 30POS 2.54MM / 30 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)
Headers & Wire Housings 30P IDC RIBB CBL CON HOUSING CRIMP WIRE
Board Connector, 30 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Black Insulator, Socket
CONN HOUSING, RCPT, 30POS, 2ROW, 2.54MM
Receptacle 2 30pin Female Socket , 42.63mm*6mm
CONN HOUSING, RCPT, 30POS, 2ROW, 2.54MM; Pitch Spacing: 2.54mm; No. of Contacts: 30Contacts; Gender: Receptacle; Product Range: HIF3B Series; Contact Termination Type: -; No. of Rows: 2Rows; Contact Plating: -; Contact Material: -; SVHC: No SVHC (12-Jan-2017)