HIROSE ELECTRIC A4B-15S-2C
Connector Wire to Board Housing Receptacle 15 Position 2mm Straight Cable Mount Bag
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC A4B-15S-2C.
IHS
Datasheet27 pages2 years ago
TME
Hirose SCT
Sager Electronics
CAD Models
Download HIROSE ELECTRIC A4B-15S-2C symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date1999-06-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
TE Connectivity1-179228-3
Board Connector, 13 Contact(s), 1 Row(s), Female, Crimp Terminal, Natural Insulator, Receptacle
TE Connectivity1-353293-5
Conn IDC Connector RCP 15 POS 1.5mm IDT ST Cable Mount Bag/Box
Conn Housing F 3 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount KK® Bag
SL Crimp Housing, Single Row, Version A, Non-polarized, 12 Circuits, Black
Conn Housing F 16 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount White KK® Bag
HIROSE ELECTRICA4B-12S-2C
2.0Mm Pitch Single Row Miniature Connectors Rohs Compliant: Yes |Hirose/hrs A4B-12S-2C
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC A4B-15S-2C provided by its distributors.
2.0Mm Pitch Single Row Miniature Connectors Rohs Compliant: Yes |Hirose/hrs A4B-15S-2C
2.0mm Pitch Single Row Miniature Connector, -55 ℃ to 85 ℃, RoHS
Hirose SCT
Headers & Wire Housings 3500 SER I/O CONN CR MP SKT 15 CONT
CONN HOUSING, RCPT, 15POS, 2MM;