Fastron XHBCC-473J-01
Ind Choke Coil 47mH 5% 20KHz 55Q-Factor Ferrite 80mA AXL T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron XHBCC-473J-01.
Master Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,063
Authorized Distributors
4
Inductance
47 mH
47 mH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
97 Ω
97 Ω
Q Factor
55
Test Frequency
20 kHz
20 kHz
Related Parts
RF Choke Shielded Wirewound 47000uH 5% 1KHz 100Q-Factor 0.013A 52Ohm DCR RDL Bag
Descriptions
Descriptions of Fastron XHBCC-473J-01 provided by its distributors.
RoHS Compliant 8504.50.80.00 Axial Fixed Inductor 80kHz 97Ohm 47mH 5%
Leaded Inductor - Fixed Choke Coil
Fastron
General Purpose Inductor, 47000uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core