Fastron 0805AS-056J-08
General Purpose Inductor, 0.056uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron 0805AS-056J-08.
IHS
Datasheet1 page3 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
Burklin Elektronik
TME
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
12,322
Authorized Distributors
3
Inductance
56 nH
56 nH
56 nH
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
340 mΩ
340 mΩ
340 mΩ
Q Factor
64
Test Frequency
200 MHz
200 MHz
200 MHz
Descriptions
Descriptions of Fastron 0805AS-056J-08 provided by its distributors.
Inductor RF Chip Molded Wirewound 0.056uH 5% 200MHz 64Q-Factor Ceramic 0.5A 0.34Ohm DCR 0805 T/R Automotive AEC-Q200
Wire-wound Ceramic RF Chip Inductor
Fastron
RF choke, SMD 0805, 0.056 µH, 500 mA, 0805AS-056J-08