EPCOS B82464G4333M000
Ind Power Shielded 33uH 20% 100KHz Ferrite 1.85A Blister T/R
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for EPCOS B82464G4333M000.
IHS
Datasheet9 pages6 years ago
Newark
element14 APAC
Future Electronics
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+5.55%
CAD Models
Download EPCOS B82464G4333M000 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginGermany
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-11-21
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Wurth Elektronik74404084330
FIXED IND 33UH 1.8A 97 MOHM SMD
Inductor Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz Ferrite 1.7A 0.096Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 1.8A 0.097Ohm DCR 3131 T/R
General Purpose Inductor, 33uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4040
Inductors for Power Circuits, Wound Ferrite, Automotive
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 1.7A 0.145Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of EPCOS B82464G4333M000 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 33uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4141
INDUCTOR, POWER, 10X10, 33UH; Inductance:33µH; Inductance Tolerance:± 20%; DC Resistance Max:0.075ohm; DC Current Rating:1.85A; Core Material:Ferrite; Inductor Case Style:SMD; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Climatic Category:55/125/56; Core Material:Ferrite; DC Current Max:1.85A; External Depth:10.4mm; External Length / Height:4.8mm; External Width:10.4mm; Inductance Measurement Frequency:0.1MHz; Inductor Type:Power Inductor; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Package / Case:10 x 10; Reel Quantity:750; Resistance:0.075ohm; Resonant Frequency:10MHz; Tape Width:16mm; Termination Type:SMD; Tolerance +:20%; Tolerance -:20%