Eaton PA-5R0V224-R
Cap Supercap 0.22F 5V -20% to 80% (17.3 X 9 X 22mm) Radial 11.8mm 0.3 Ohm 1000h 70°C Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton PA-5R0V224-R.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet2 pages15 years ago
IHS
Newark
Master Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.29.00.40
Introduction Date2007-03-23
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2017-12-29
LTD Date2018-03-31
Related Parts
PanasonicEECS0HD224V
Cap 0.22F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (10.5 X 5 X 11.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 70°C Bulk
PanasonicEECS0HD224H
EEC-SD Series 5.5 V 0.22 F Ø 11.5 x 6 mm LS=10 mm Double Layer Gold Capacitor
PanasonicEECF5R5U224N
Cap Supercap 0.22F 5.5V -20% to 80% (13.5 X 7.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 1000h 70C Bulk
Cornell DubilierEDLSD224V5R5C
EDL Series 0.22 F 5.5 V 10.5 x 5 mm LS=5mm Vertical Stacked Coin Supercapacitor
Cornell DubilierEDLSD224H5R5C
Capacitor;Aluminum Electronic (EDL) Stacked Coin;.22 F;5.5 Volt;Max Res. 75
Cornell DubilierEDLRD224H3R6C
Cap Supercap 0.22F 3.6V -20% to 80% (10.5 X 6mm) Radial Cylindrical 10mm 2000h 85C Bulk
Descriptions
Descriptions of Eaton PA-5R0V224-R provided by its distributors.
PA Series 5 V 0.22 F 8.5 x 16.8 mm Vertical Through Hole Super Capacitor
Electric Double Layer Capacitor, 5V, 80% +Tol, 20% -Tol, 220000uF, Through Hole Mount
Supercapacitor, EDLC, 0.22 F, 5 V, -20%, +80%, 1000 hours @ 70°C, Radial Leaded
CAP 0.22F 5VDC -20% TO 80% 1000 HR 17.3 X 9 X 22MM RDL 11.8M
220mF 5V -20%~80% 1000h@ 70¡ãC 5V 300m¦¸@ 1kHz 17.3mm*9mm*22mm
Supercapacitors/Ultracapacitors .22F 5V EDLC P
AERO, 0.224F, P Series Vertical
CAPACITOR, POWERSTOR, 5V, 0.22F; Capacitance:0.22F; Capacitance Tolerance:+80%, -20%; Voltage Rating:5V DC; Series:P Series; Capacitor Case Style:Radial; No. of Pins:2; Mounting Type:Through Hole; Lead Spacing:15mm; Operating Temperature Range:-25°C to +70°C; SVHC:No SVHC (18-Jun-2010); Package / Case:Radial Leaded; Termination Type:Radial Leaded