Eaton HCM1305-1R0-R
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH/0.64uH 20% 100KHz Powdered Iron 29A 0.00242Ohm DCR T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton HCM1305-1R0-R.
IHS
Datasheet9 pages9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Sager Electronics
element14
Inventory History
3 month trend:
+115%
CAD Models
Download Eaton HCM1305-1R0-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2010-11-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Iron 32A 0.0021Ohm DCR T/R
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Carbonyl Powder-Core, SMD, 5349
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 29A 0.0025Ohm DCR Automotive T/R
Wurth Elektronik7443310100
Power Inductor, 1Uh, Shielded, 21A Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 7443310100
Wurth Elektronik744355090
WE-HCI SMT Flat Wire High Current Inductor
Descriptions
Descriptions of Eaton HCM1305-1R0-R provided by its distributors.
High Current Power Inductors | FIXED IND 1UH 29A 2.42 MOHM SMD
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Iron Powder-Core, SMD, 5248
HCM1305 Series 1 uH ±20 % 50 A 2.42 mO Shielded Surface Mount Power Inductor
Inductor HighCurrent 1.0uH 50A SMD
IND HC 1.0uH 50A molded 2 PADS SMT
100KHz 50A 29A 1¦ÌH 2.42m¦¸ ¡À20% 1305 , 13.3mm*12.2mm*5mm
HCM1305 Nonstandard 0.524Lx0.480W 13.30mmx12.20mm 1muH