Eaton FP1308R1-R32-R
Inductor High Current Power Wirewound 320nH 10% 100KHz Ferrite 57A 320uOhm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton FP1308R1-R32-R.
Newark
Datasheet4 pages9 years ago
Datasheet4 pages17 years ago
Master Electronics
TME
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2009-02-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.32uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering, 1005/0402
General Purpose Inductor, 0.33uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 5050
RF Choke Wirewound 0.33uH 10% 25MHz 30Q-Factor Phenolic 0.78A 0.2Ohm DCR AXL Bag
Inductor RF Wirewound 0.33uH 10% 25MHz 45Q-Factor Ceramic 0.5A 1.05Ohm DCR 1008 T/R
RF Choke Bobbin Core 0.33uH 10% 25MHz 40Q-Factor Ferrite 1.11A 0.095Ohm DCR AXL Bag
Descriptions
Descriptions of Eaton FP1308R1-R32-R provided by its distributors.
High Current, High Frequency, Power Inductors | FIXED IND 320NH 57A 0.32 MOHM
General Purpose Inductor, 0.32uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1308
Inductor, Un-Shielded, 320Nh, 52A, Smd, Full Reel; Inductance:320Nh; Rms Current (Irms):57A; Inductor Construction:Unshielded; Saturation Current (Isat):52A; Product Range:Fp1308R Series; Inductor Case/Package:-; Product Height:8Mmrohs Compliant: Yes |Eaton Coiltronics FP1308R1-R32-R