Diodes Inc. BZX84C15Q-7-F
Zener Diode with Planar Die Construction Single 15V 350 mW 3-Pin SOT-23 Surface Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. BZX84C15Q-7-F.
IHS
Datasheet5 pages8 years ago
Diodes Inc SCT
TME
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Diodes Inc. BZX84C15Q-7-F symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Mount
Case/Package
SOT-23
SOT-23
Zener Voltage
15 V
15 V
Tolerance
6 %
6 %
Power Dissipation
300 mW
300 mW
Impedance
30 Ω
30 Ω
30 Ω
Max Reverse Leakage Current
50 nA
50 nA
Forward Voltage
900 mV
900 mV
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2003-03-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. BZX84C15Q-7-F provided by its distributors.
ZENER DIODE SOT23 T&R 3K / Zener Diode 15 V 300 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
Zener Diode Single 15V 6.12% 30Ohm 350mW Automotive AEC-Q101 3-Pin SOT-23 T/R
Zener Diode, 15V V(Z), 6.12%, 0.35W, Silicon, Unidirectional