Infineon CY7C1425KV18-300BZC
SRAM Chip Sync Dual 1.8V 36M-Bit 4M x 9-Bit 0.45ns 165-Pin FBGA Tray
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY7C1425KV18-300BZC.
IHS
Datasheet34 pages22 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
35,584
Authorized Distributors
1
Case/Package
FBGA
FBGA
Number of Pins
165
Memory Type
QDR, RAM, SRAM
QDR, RAM, SRAM
Density
36 Mb
36 Mb
Address Bus Width
21 b
21 b
Access Time
450 ps
450 ps
Frequency
300 MHz
300 MHz
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.b.2.a
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.32.00.41
Introduction Date2011-01-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
SRAM Chip Sync Single 1.8V 36M-bit 2M x 18 0.45ns 165-Pin FBGA Tray
SRAM Chip Sync Dual 1.8V 36M-bit 2M x 18 0.45ns 165-Pin FBGA Tray
SRAM Chip Sync Single 1.8V 36M-Bit 2M x 18 0.45ns 165-Pin LFBGA
Descriptions
Descriptions of Infineon CY7C1425KV18-300BZC provided by its distributors.
Obsolete Volatile Non-RoHS Compliant Parallel SRAM Memory 0C~70C TA 1.7V~1.9V 36Mb 4M x 9 300MHz