Infineon CY7C1415KV18-300BZI
Qdr Sram, 1Mx36, 0.45Ns, Cmos, Pbga165 |Cypress Infineon Technologies CY7C1415KV18-300BZI
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY7C1415KV18-300BZI.
IHS
Datasheet34 pages22 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
Factory Futures
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
38,048
Authorized Distributors
1
Case/Package
FBGA
FBGA
Number of Pins
165
Memory Type
QDR, RAM, SRAM
QDR, RAM, SRAM
Density
36 Mb
36 Mb
Address Bus Width
18 b
18 b
Access Time
450 ps
450 ps
Frequency
300 MHz
300 MHz
300 MHz
Interface
Parallel
Parallel
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
1.9 V
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.b.2.a
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.32.00.41
Introduction Date2010-10-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
SRAM Chip Sync Dual 1.8V 36M-bit 2M x 18 0.45ns 165-Pin FBGA Tray
SRAM Chip Sync Single 1.8V 36M-bit 2M x 18 0.45ns 165-Pin FBGA Tray
SRAM Chip Sync Dual 1.8V 36M-Bit 1M x 36 0.45ns 165-Pin FBGA Tray
Descriptions
Descriptions of Infineon CY7C1415KV18-300BZI provided by its distributors.
4.5MB 1 M x 36 1.7V 730mA 1.9V 300MHz Parallel BGA
Obsolete Volatile Non-RoHS Compliant Parallel SRAM Memory -40C~85C TA 1.7V~1.9V 36Mb 1M x 36 300MHz