Infineon CY7C1265KV18-550BZC
Synchronous SRAM, QDR-II+, 36864 Kb Density, 550 MHz Frequency, BGA-165
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY7C1265KV18-550BZC.
IHS
Datasheet31 pages22 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Stock
57,256
Authorized Distributors
2
Case/Package
FBGA
FBGA
Number of Pins
165
Memory Type
QDR, RAM, SRAM
QDR, RAM, SRAM
Density
36 Mb
36 Mb
Address Bus Width
18 b
18 b
Access Time
450 ps
450 ps
Frequency
550 MHz
550 MHz
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.B.2.A
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.32.00.41
Introduction Date2010-10-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-02-15
LTD Date2025-11-15
Related Parts
Synchronous SRAM, QDR-II+, ODT, 36864 Kb Density, 550 MHz Frequency, BGA-165, RoHS
SRAM Chip Sync Dual 1.8V 36M-Bit 1M x 36 0.45ns 165-Pin FBGA Tray