Cornell Dubilier CGS103U050V2C
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 10000uF 50V-10+75%
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier CGS103U050V2C.
Electro Sonic
Datasheet8 pages4 years ago
Datasheet8 pages5 years ago
Datasheet8 pages6 years ago
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Cornell DubilierCGS103U035V2C
High-Cap Screw Terminal Aluminum Electrolytic Capacitor
Cornell DubilierDCMC103U050AA2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 10000uF 50V -10%+75% 1.375x2.125
Cornell DubilierCGR103U050V4C
Radial Can - Screw Terminals ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR CGR 50V 10000muF -10% +75% 2.000Dia 50.80mm
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier CGS103U050V2C provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 75% +Tol, 10% -Tol, 10000uF, Chassis Mount
Aluminum Electrolytic Capacitor 10000Uf, 50V, +75, -10%, Screw; Capacitance:10000Μf; Voltage(Dc):50V; Voltage(Ac):-; Capacitance Tolerance:-10%, +75%; Capacitor Terminals:Screw; Lifetime @ Temperature:3000 Hours @ 105°C; Esr:0.049Ohmrohs Compliant: Yes |Cornell Dubilier CGS103U050V2C