Cornell Dubilier 380LX271M400A022
Capacitors, Aluminum Electrolytic, Snap In 270uF 400V 20% | Cornell-Dubilier 380LX271M400A022
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier 380LX271M400A022.
Master Electronics
Datasheet12 pages3 years ago
Datasheet12 pages6 years ago
Datasheet12 pages6 years ago
New Yorker Electronics
Newark
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cornell DubilierSLPX271M450E3P3
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SLPX 450V 270muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Cornell Dubilier381LX271M400A022
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 381LX 400V 270muF 卤20% 1.378Dia 35.00mm
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGW 450V 270muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Cap Aluminum Lytic 270uF 450V 20% (30 X 35mm) Snap-In 10mm 1230mA 3000h 105C Bulk
Cornell Dubilier381LX271M450A032
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 381LX 450V 270muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
NichiconLLS2W271MELC
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 450V 270muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier 380LX271M400A022 provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 270uF, Through Hole Mount
Cap Aluminum Lytic 270uF 400V 20% (35 X 30mm) Snap-In 10mm 0.68 Ohm 1.7A 3000h 85C
Aluminum Electrolytic Capacitor Polarized
Aluminum Electrolytic Capacitor, 270Uf, 400V; Capacitance:270Μf; Voltage(Dc):400V; Voltage(Ac):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @ Temperature:3000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Product Height:30Mmrohs Compliant: Yes |Cornell Dubilier 380LX271M400A022