Coilcraft MSS1048T-822NLB
General Purpose Inductor, 8.2uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4039
Obsolete
Submit Request for Quote
Submit an RFQ to a group of distributors who specialize in finding hard-to-find parts.
Request for Quotation (RFQ)
This request will be sent to the specified suppliers.
(* indicates required field)
Quote request
Suppliers *
Contact details
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft MSS1048T-822NLB.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
Newark
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2010-07-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 4.6A 0.02Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 30% 1KHz 11Q-Factor Ferrite 7.3A 0.017Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 30% 100KHz 18Q-Factor Ferrite 5.7A 0.0195Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 30% 100KHz Ferrite 3A 0.042Ohm DCR 2929 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft MSS1048T-822NLB provided by its distributors.
Power inductor, shielded, 10/20/30% tol, SMT, RoHS
INDUCTOR, 8.2UH, 5.71A, 30%, PWR, 28MHZ
INDUCTOR, PWR, 8.2UH,5.71A,30%,28MHZ; Product Range:AEC-Q200 MSS1048T Series; Inductance:8.2µH; Inductance Tolerance:± 30%; Inductor Construction:Shielded; DC Resistance Max:0.02ohm; RMS Current (Irms):5.71A; Saturation Current ;RoHS Compliant: Yes