Coilcraft 1812LS-394XJLB
General Purpose Inductor, 390uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1812
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Farnell1812LS-394XJLB01Cut Tape
22h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 1812LS-394XJLB.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
element14 APAC
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
1
Inductance
390 µH
390 µH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
90 mA
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
24.5 Ω
24.5 Ω
Q Factor
38
Test Frequency
790 kHz
790 kHz
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2002-12-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-03-01
LTD Date2021-03-01
Related Parts
Inductor Chip Wirewound 390uH 5% 796KHz 40Q-Factor Ferrite 0.08A 18Ohm DCR 1812 T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 390uH 5% 796KHz 40Q-Factor 80mA 16Ohm DCR 1812 T/R
General Purpose Inductor, 390uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering, 4532/1812
General Purpose Inductor, 390uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering,, 3225/1210
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 390uH 5% 796KHz 20Q-Factor Ferrite 35mA 36
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 1812LS-394XJLB provided by its distributors.
RF inductor, ferrite core, 5% tol, SMT, RoHS
INDUCTOR, RF, 390UH, 5%, 5.2MHZ, SMD; Product Range:Coilcraft - 1812LS Series; Inductance:390µH; Inductance Tolerance:± 5%; Self Resonant Frequency (Min):5.2MHz; DC Resistance Max:24.5ohm; Current Rating:90mA; Inductor Case Style:SMD; DC Current Rating:90mA; Q Factor:38; Q Test Frequency:790kHz