Coilcraft 1008HQ-47NXJLC
General Purpose Inductor, 0.047uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1008
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 1008HQ-47NXJLC.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Chip Wirewound 47nH 5% 50MHz 75Q-Factor Ceramic 1.2A 1008 T/R
Inductor RF Wirewound 0.047uH 5% 200MHz 60Q-Factor Ferrite 0.5A 0.31Ohm DCR 0805 T/R
Inductor RF Chip Wirewound 47nH 5% 100MHz 60Q-Factor 380mA 110mOhm DCR 1206 Embossed T/R
Wurth Elektronik744762147A
Rf Inductor, 47Nh, 1.5Ghz, 1008 Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 744762147A
General Purpose Inductor, 0.047uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1206
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 1008HQ-47NXJLC provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
Surface Mount High Frequency Inductor, 1008HQ Series, 47 nH, 5%, 1008 [2520 Metric], 1.45 GHz RoHS Compliant: Yes
INDUCTOR, 47NH, 5%, 1.45GHZ, RF, SMD; Inductance: 47nH; Product Range: 1008HQ Series; DC Current Rating: 1.2A; High Frequency Inductor Case: 1008 [2520 Metric]; Ind; Available until stocks are exhausted Alternative available