Coilcraft 1008CS-751XJLB
General Purpose Inductor, 0.75uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1210
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Summit Electronics1008CS-751XJLBContact
>1wk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 1008CS-751XJLB.
IHS
Datasheet2 pages8 years ago
Newark
Coilcraft Direct
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.75uH, 5%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2520/1008
Ind Chip Wirewound 750nH 5% 25MHz 45Q-Factor Ceramic 360mA 1008 T/R
Inductor RF Wirewound 0.68uH 5% 25.2MHz 45Q-Factor Ceramic 0.4A 1.55Ohm DCR 1008 T/R
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2520/1008
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 820nH 5% 25MHz 45Q-Factor Non Magnetic 400mA 1.61Ohm DCR 1008 T/R
Inductor RF Wirewound 0.68uH 5% 25MHz 45Q-Factor Ceramic 0.4A 1.47Ohm DCR 1008 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 1008CS-751XJLB provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
INDUCTOR, 750NH, 5%, 360MHZ, RF, SMD
INDUCTOR, RF, 750NH, 5%, 360MHZ, SMD; Product Range:AEC-Q200 1008CS Series; Inductance:750nH; Inductance Tolerance: 5%; High Frequency Inductor Case:1008 [2520 Metric]; Self Resonant Frequency Min:360MHz; DC Resistance Max:1.54ohm; ;RoHS Compliant: Yes