Coilcraft 0805LS-332XJEC
General Purpose Inductor, 3.3uH, 5%, 1 Element, Ceramic-ferrite-Core, SMD, 0805
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Coilcraft Direct0805LS-332XJEC3661Tape & Reel (7 in.)
10h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0805LS-332XJEC.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Datasheet2 pages3 years ago
Newark
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
366
Authorized Distributors
1
Inductance
3.3 µH
3.3 µH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
1.57 Ω
1.57 Ω
Q Factor
20
Test Frequency
7.9 MHz
7.9 MHz
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2012-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0805LS-332XJEC provided by its distributors.
RF inductor, ferrite core, 5% tol, SMT, RoHS Halogen Free
INDUCTOR, 3.3UH, 5%, 83MHZ, RF, SMD; Inductance:3.3µH; Product Range:0805LS Series; DC Current Rating:330mA; High Frequency Inductor Case:0805 [2012 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:1.57ohm; Inductance Tolerance:± 5%; Self Resonant Frequency Min:83MHz; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019); Inductor Case Style:0805 [2012 Metric]