Coilcraft 0805HQ-6N2XJLC
General Purpose Inductor, 0.0062uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0805HQ-6N2XJLC.
Newark
Datasheet2 pages3 years ago
Datasheet2 pages14 years ago
Inventory History
3 month trend:
-4.80%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-05-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor RF Unshielded Wirewound 0.0062uH 5% 250MHz 88Q-Factor Ceramic 1.6A 0.035Ohm DCR 0805 T/R
General Purpose Inductor, 0.0056uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Ind Chip Wirewound 5.6nH 5% 250MHz 98Q-Factor Ceramic 1.6A 0805 T/R
General Purpose Inductor, 0.0058uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0805HQ-6N2XJLC provided by its distributors.
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 0.0062uH 5% 250MHz 88Q-Factor Ceramic 1.6A 0.035Ohm DCR 0805 Automotive T/R / Chip Inductors 0805HQ
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
Surface Mount High Frequency Inductor, AEC-Q200 0805HQ Series, 6.2 nH, 5%, 0805 [2012 Metric] RoHS Compliant: Yes
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Contains Lead WRAPAROUND fixed air core inductor 125C 4.75GHz 35mOhm 6.2nH
INDUCTOR, 6.2NH, 5%, 4.75GHZ, RF, SMD; Inductance: 6.2nH; Product Range: 0805HQ Series; DC Current Rating: 1.6A; High Frequency Inductor Case: 0805 [2012 Metric]; I; Available until stocks are exhausted Alternative available