Coilcraft 0603CS-4N7XJLU
General Purpose Inductor, 0.0047uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0603CS-4N7XJLU.
Coilcraft Direct
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
30,412
Authorized Distributors
2
Inductance
4.7 nH
4.7 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
700 mA
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
116 mΩ
116 mΩ
Q Factor
20
Test Frequency
250 MHz
250 MHz
Introduction Date2002-12-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-03-01
LTD Date2021-03-01
Related Parts
Inductor RF Wirewound 0.0047uH 5% 250MHz 20Q-FactorCeramic 0.8A 0.083Ohm DCR 0402 T/R
General Purpose Inductor, 0.0047uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Inductor RF Wirewound 0.0047uH 5% 250MHz 15Q-Factor Ceramic 0.64A 0.13Ohm DCR 0402 T/R
Wurth Elektronik744765047A
250MHz 4.775GHz 640mA 15@250MHz 4.7nH 130m¦¸ ¡À5% 0402 1mm*550¦Ìm*600¦Ìm
Inductor RF Wirewound 0.0051uH 5% 250MHz 23Q-Factor Ceramic 0.8A 0.083Ohm DCR 0402 T/R
Wurth Elektronik744765051A
250MHz 5.8GHz 800mA 23@250MHz 5.1nH 83m¦¸ ¡À5% 0402 1mm*550¦Ìm*600¦Ìm
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0603CS-4N7XJLU provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
Surface Mount High Frequency Inductor, AEC-Q200 0603CS Series, 4.7 nH, 5%, 0603 [1608 Metric] RoHS Compliant: Yes
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 0.0047uH 5% 250MHz 20Q-Factor Ceramic 0.7A 0.116Ohm DCR 0603 Automotive T/R / 0603CS Chip Inductors, 26 values, 10 of each
INDUCTOR, 4.7NH, 5%, 5.8GHZ, RF, SMD; Inductance: 4.7nH; Product Range: 0603CS Series; DC Current Rating: 700mA; High Frequency Inductor Case: 0603 [1608 Metric]; I; Available until stocks are exhausted Alternative available