Broadcom HSME-A100-L01J1
LED Uni-Color Green 570nm 2-Pin PLCC T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Broadcom HSME-A100-L01J1.
IHS
Datasheet17 pages9 years ago
Newark
TME
Avago
Inventory History
3 month trend:
-18.03%
CAD Models
Download Broadcom HSME-A100-L01J1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
LED Uni-Color Green 0.95lm 572nm Chip LED 2-Pin PLCC T/R
Single Color LED, Green, Colorless Clear, 2.4mm
VAOL-S2GT4; VAOL Series Green; Yellow LED; 573 nm SMD package
SMD LM1-B SERIES LED - GREEN COLOR, FULL RANK,TAPE & REEL
Single Color LED, Pure Green, Colorless Clear, 2.4mm
LED Uni-Color Green 2-Pin PLCC T/R
Descriptions
Descriptions of Broadcom HSME-A100-L01J1 provided by its distributors.
LED Lamp; Luminous Intensity:40µcd; Viewing Angle:120°; Forward Current:20mA; Forward Voltage:1.9V; Color:Emerald Green; LED Color:Green; LED Gas Type:AlInGaP; Leaded Process Compatible:Yes; Lens Width:2.2" ;RoHS Compliant: Yes
LED, SMD, PLCC2, GREEN; LED Colour:Green; Luminous Intensity:40mcd; Viewing Angle:120°; Forward Current If:20mA; Forward Voltage:1.9V; LED Mounting:SMD; Lens Shape:Round; Wavelength Typ:560nm; MSL:MSL 2A - 4 weeks; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Current If Luminous Intensity:20mA; Dominant Wavelength:560nm; External Depth:3.2mm; External Length / Height:1.9mm; External Width:2.8mm; Forward Current If Max:20mA; Forward Voltage VF Max:2.4V; LED Type:Standard; Luminous Intensity Min:10mcd; Luminous Intensity Typ:40mcd; Material:AlInGaP; Mounting Orientation:Top; Mounting Type:SMD; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:100°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +100°C; Opto Case Style:PLCC; Package / Case:PLCC-2; Peak Forward Current:100mA; Peak Wavelength:566nm; Power Dissipation Pd:48mW; Power Dissipation Pd:48mW; Reverse Protection Voltage:5V; Storage Temperature Max:100°C; Storage Temperature Min:-55°C; Termination Type:SMD; Voltage Vf Typ:1.9V