Broadcom HCPL-2502
Optocoupler, Transistor Output, 1 Channel, DIP, 8 Pins, 25 mA, 3.75 kV, 15 %
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Broadcom HCPL-2502.
IHS
Datasheet22 pages9 years ago
Avago
iiiC
Arrow Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Broadcom HCPL-2502 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Related Parts
Broadcom6N136
Optocoupler, Transistor Output, 1 Channel, DIP, 8 Pins, 25 mA, 2.5 kV, 19 %
VishaySFH6136
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube
Npn-Output Dc-Input Optocoupler,1-Channel,5.3Kv Isolation, dip |Vishay SFH6136-X001
Lite-On6N135
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP
ToshibaTLP559(F)
Descriptions
Descriptions of Broadcom HCPL-2502 provided by its distributors.
Logic IC Output Optocoupler, 1-Channel, 1-Element, 3750V Isolation, 1MBps