Bourns SRU5016-4R7Y
General Purpose Inductor, 4.7uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2121
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRU5016-4R7Y.
Official Datasheet11 years ago
CAD Models
Download Bourns SRU5016-4R7Y symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2004-04-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 3.03A 0.043Ohm DCR 2020 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 8.12Q-Factor Ferrite 1.55A 0.07Ohm DCR T/R
General Purpose Inductor, 4.7uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2020
TAIYO YUDENNRS5014T4R7NMGGV
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 1.4A 0.12Ohm DCR Automotive T/R
TAIYO YUDENNRS5014T4R7NMGG
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 1.4A 0.12Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 10Q-Factor Ferrite 1.1A 0.068Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns SRU5016-4R7Y provided by its distributors.
FIXED IND 4.7UH 1.3A 43 MOHM SMD
POWER INDUCTOR 4.7UH 1.3A 30% 60MHZ
INDUCTOR, SHIELDED, 4.7UH, 1.2A, SMD
Fixed Inductors 4.7uH 30% SMD 5016
SRU5016 Nonstandard 0.205Lx0.205W 5.20mmx5.20mm 4.7muH
4.7uH ±30% 1.2A SMD,5.2x5.2mm Power Inductors ROHS
SMD SHIELDED POWER CHOKE - LEAD FREE
Inductor, Shielded, 4.7Uh, 1.2A, Smd; Inductance:4.7Μh; Rms Current (Irms):1.3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.2A; Product Range:Sru5016 Series; Dc Resistance Max:0.043Ohm; Inductance Tolerance:± 30% Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRU5016-4R7Y