Bourns SRN6045TA-820M
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 82uH ±20% 1MHz 15 Q-Factor Ferrite 0.98A T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRN6045TA-820M.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
JRH Electronics
3 month trend:
+31.03%
CAD Models
Download Bourns SRN6045TA-820M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2016-07-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 82uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
Inductor Power Unshielded Wirewound 82uH 10% 1KHz 12Q-Factor Ferrite 0.78A 0.37Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 82uH 30% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 0.7A 0.4Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 82uH 20% 100KHz Ferrite 0.94A 0.32Ohm DCR 2929 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 82uH 20% 100KHz 0.9A 0.341Ohm DCR 2424 T/R
General Purpose Inductor, 82uH, 10%, 1 Element, Wirewound-Core, SMD, 3128
Descriptions
Descriptions of Bourns SRN6045TA-820M provided by its distributors.
Avnet Japan
General Purpose Inductor, 82uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2424
Power Inductor, 82Uh, Semishielded, 9.8A Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRN6045TA-820M
Fixed Inductor Nonstandard 82µH ±20% 980mA 365mΩ 9MHz 15@1MHz