Bourns RLB0712-820KL
General Purpose Inductor, 82uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns RLB0712-820KL.
IHS
Datasheet8 pages5 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Bourns RLB0712-820KL symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date1997-07-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Inductor Power Unshielded Wirewound 82uH 10% 1KHz 12Q-Factor Ferrite 0.78A 0.37Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 82uH 30% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 0.7A 0.4Ohm DCR T/R
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 82uH ±20% 1MHz 15 Q-Factor Ferrite 0.98A T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 82uH 20% 100KHz 0.9A 0.341Ohm DCR 2424 T/R
General Purpose Inductor, 82uH, 10%, 1 Element, Wirewound-Core, SMD, 3128
Power Inductors - SMD FIXED IND 75UH 950MA 305 MOHM
Descriptions
Descriptions of Bourns RLB0712-820KL provided by its distributors.
FIXED IND 82UH 340MA 350 MOHM TH
1KHz 5MHz 340mA 20@2.52MHz 82¦ÌH 350m¦¸ ¡À10% ,D6.7XL10MM 10mm*10mm
RLB Radial Vertical Cylinder 0.264Dia 6.70mm 82muH