Bourns SRN6045TA-101M
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 100uH ±20% 1MHz 15 Q-Factor Ferrite 0.92A T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRN6045TA-101M.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
element14 APAC
Newark
Electro Sonic
3 month trend:
-34.61%
CAD Models
Download Bourns SRN6045TA-101M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2016-07-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 700mA T/R
Inductor Power Wirewound 100uH 10% 1KHz 55Q-Factor Ferrite 1A 0.33Ohm DCR RDL Bag
Inductor Power Wirewound 100uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 0.32A 0.4Ohm DCR RDL Bag