Bourns CR0805-JW-621ELF
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 620 Ω, 0.125 W, ±5 %, CR0805-JW-621ELF
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CR0805-JW-621ELF.
Electro Sonic
X-ON
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
-0.52%
CAD Models
Download Bourns CR0805-JW-621ELF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Resistance
620 Ω
620 Ω
620 Ω
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
MCR FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±5% ±200ppm/C 620Ohm 0.125W 1/8W
Res Thick Film 0805 560 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 680 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0805JR-07620RL
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±5% 620Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC0805JR-07620RL
Res Thick Film 0805 620 Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 620 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns CR0805-JW-621ELF provided by its distributors.
CR0805 FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±5% ±200ppm/C 620Ohm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 620ohm, 150V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805