Bourns 4816P-T01-561
Resistors Network-Thick Film Smd Med Body Rohs Compliant: No |Bourns, Inc. 4816P-T01-561
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 4816P-T01-561.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
Electro Sonic
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Stock
22,482
Authorized Distributors
5
Resistance
560 Ω
560 Ω
Tolerance
2 %
2 %
Power Per Element
160 mW
160 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date1998-06-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns 4816P-T01-561 provided by its distributors.
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 1.28W, 560ohm, 50V, 2% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC
RES NET ISOLATED 560 OHM 16-SMD