Bourns 3386V-1-103LF
10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3386V-1-103LF.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Burklin Elektronik
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Inventory History
3 month trend:
-1.46%
CAD Models
Download Bourns 3386V-1-103LF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
37,766
Authorized Distributors
6
Resistance
10 kΩ
10 kΩ
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C