Bourns 3310Y-011-103L
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.25W, 10000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 3838
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3310Y-011-103L.
IHS
Datasheet6 pages3 years ago
Datasheet6 pages6 years ago
Newark
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
+12.74%
CAD Models
Download Bourns 3310Y-011-103L symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.25W, 10000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 3820
TT ElectronicsP160KN-0QD15B10K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.2W, 10000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
TT ElectronicsP160KN-0QC15B10K
TT ElectronicsP160KN2-0QA25B10K
Descriptions
Descriptions of Bourns 3310Y-011-103L provided by its distributors.
Res Conductive Plastic POT 10K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm Pin Panel Mount/Through Hole
10K¦¸ ¡À20% 250mW ¡À1000ppm/¡æ 9.53mm*9.53mm
PANEL CONTROL-9MM SQ | Bourns 3310Y-011-103L
Rotary Potentiometer, 10K, 0.25W; Track Resistance:10Kohm; No. Of Turns:1Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:250Mw; Resistance Tolerance:± 20%; Product Range:3310 Series; Potentiometer Mounting:Through Hole; Shaft Diameter:3.18Mmrohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 3310Y-011-103L