Bourns 3299Z-1-502LF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 5000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 25 Turn(s)
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3299Z-1-502LF.
Newark
Datasheet2 pages6 years ago
Master Electronics
Farnell
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-0.13%
Stock
64,451
Authorized Distributors
6
Resistance
5 kΩ
5 kΩ
Mount
PCB, Panel, Through Hole
Panel, Through Hole
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C