Bourns 3299X-1-102
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 1/2W 25(Elec)Turn 2.29mm (11.05 X 6.1 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3299X-1-102.
IHS
Datasheet2 pages6 years ago
_legacy Avnet
Electro Sonic
Master Electronics
Verical
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,755
Authorized Distributors
6
Resistance
1 kΩ
1 kΩ
Mount
Panel, Through Hole
PCB, Panel, Through Hole
Case/Package
Termination
Pin
Pin
Number of Turns
25
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Cermet
Cermet
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C