Bourns 3009P-1-504LF
Trimmer, Cermet, 0.75W, 500000ohm, 400V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 15 Turn(s)
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3009P-1-504LF.
IHS
Datasheet2 pages6 years ago
Electro Sonic
Newark
Master Electronics
Mouser
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
9,999
Authorized Distributors
6
Resistance
500 kΩ
500 kΩ
Mount
Panel, Through Hole
Panel, Through Hole
Case/Package
Termination
Pin
PC Pin
Number of Turns
15
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
750 mW
750 mW
Composition
Cermet
Cermet
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C