Bourns 1130-1R0M-RC
Ind High Current RF Choke Bobbin Core 1uH 20% 1KHz Ferrite 21A RDL
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 1130-1R0M-RC.
IHS
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-12-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind High Current Wirewound 1uH 20% 1KHz Iron 22.7A Box
Ind High Current Wirewound 1uH 20% 1KHz Iron 25.4A Box
Inductor, Toroidal /Box Rohs Compliant: Yes |Bourns Jw Miller 2100LL-1R0V-RC
Inductor Power Unshielded Drum Core 1uH 20% 100KHz Ferrite 116A 0.003Ohm DCR RDL
Inductor Power Molded Wirewound 1uH 20% 18A 0.0033Ohm DCR 4040 T/R
Wurth Elektronik7443340100
POWER-CHOKE WE-HCC 8070 (Ferrite) | FIXED IND 1UH 17A 2.95 MOHM SMD
Descriptions
Descriptions of Bourns 1130-1R0M-RC provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core
FIXED INDUCTOR 1UH 21A 3 MOHM TH
IND0.8X1.1X0.84IN,1UH20%21A, NON-SHDTH, BULK, BAG PACKAGING
High Current Choke, 1Uh, 21A, 20%; Product Range:1130 Series; Inductance:1Μh; Dc Current Rating:21A; Dc Resistance Max:3Mohm; Inductance Tolerance:± 20%; Self Resonant Frequency:- Rohs Compliant: Yes |Bourns Jw Miller 1130-1R0M-RC