Amphenol LTW DD-18PMMP-LC7001
Plastic, 5A, 18 pins, Male Contact, Circular, 2 Points Lock, PCB 180ø, Receptacle, IP67
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol LTW DD-18PMMP-LC7001.
Upverter
Datasheet1 page7 years ago
Component Distributors Inc.
element14 APAC
Electro Sonic
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.21%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date2016-01-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Sine SystemsAHD16-9-1939S
Circular Connector, Circular Industrial, AHD Series, Cable Mount Plug, 9 Contacts
Connector Accessory, 0.071in Max Cable Dia, Contact, Copper Alloy
Connector Accessory, 0.0866in Max Cable Dia, Contact, Copper Alloy
EatonRM24W3K
Connector Accessory, 0.035in Min Cable Dia, 0.063in Max Cable Dia, Contact, Copper Alloy
AmphenolAG3MCCH
5A Public Gold 3P -30℃~+80℃ Circular Connectors & Cable Connectors ROHS
Amphenol AerospaceM39029/58-365
Circular Connector Contact, MIL-DTL-38999, Pin, Crimp, 12 AWG, 14 AWG
Descriptions
Descriptions of Amphenol LTW DD-18PMMP-LC7001 provided by its distributors.