Amphenol Industrial MS3102R22-19S
Conn MIL-DTL-5015 Circular SKT 14 POS Solder Cup ST Box Mount 14 Terminal 1 Port
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Industrial MS3102R22-19S.
IHS
Datasheet1 page24 years ago
element14 APAC
Farnell
Electro Sonic
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
-23.81%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
70
Authorized Distributors
6
Gender
Female
Female
Number of Positions
14
Mount
Panel
Flanges, Panel
Flanges, Panel
Termination
Solder
Solder
Fastening Type
Threaded
Threaded
Orientation
Straight
Straight
Contact Plating
Gold, Silver
Silver
Silver
Voltage Rating
700 V
50 V
50 V
Current Rating
13 A
22 A
22 A
Introduction Date1998-01-01
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Industrial97-3102A-22-19P
Conn MIL-C-5015 Circular PIN 14 POS Solder ST Box Mount 14 Terminal 1 Port
Conn MIL-C-5015 Circular SKT 14 POS Solder ST Box Mount 14 Terminal 1 Port
Amphenol Industrial97-3102A-20-27P
Amphenol Industrial97-3102A-22-19S
Circular Connector, 97, Box Mount Receptacle, 14 Contacts, Solder Socket, Threaded, 22-19
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 14 POS Solder ST Box Mount 14 Terminal 1 Port
Conn MIL-DTL-5015 Circular SKT 14 POS Solder ST Box Mount 14 Terminal 1 Port
Descriptions
Descriptions of Amphenol Industrial MS3102R22-19S provided by its distributors.
MIL Series Connector, 14 Contact(s), Aluminum Alloy, Female, Solder Terminal, Receptacle
Female Sockets,Receptacle,Threaded 14pin Aluminum Alloy 13A , , 38.91mm*41.27mm