Amphenol Industrial MS3100E22-14P
Conn MIL-C-5015 Circular PIN 19 POS Solder ST Wall Mount 19 Terminal 1 Port
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Industrial MS3100E22-14P.
IHS
Datasheet1 page24 years ago
element14 APAC
Farnell
JRH Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-87.81%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
274
Authorized Distributors
6
Gender
Male
Male
Number of Positions
19
Mount
Panel
Panel
Termination
Solder
Solder
Fastening Type
Threaded
Threaded
Orientation
Straight
Straight
Contact Plating
Silver
Silver
Voltage Rating
Current Rating
22 A
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date1998-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol IndustrialMS3102R22-14P
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 19 POS Solder Cup ST Box Mount 19 Terminal 1 Port
Amphenol Industrial97-3102A-22-14P(946)
MIL Series Connector, 19 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Solder Terminal, Receptacle
Conn MIL-DTL-5015 Circular SKT 14 POS Solder Cup ST Box Mount 14 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3100A22-14P
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 19 POS Solder Cup ST Wall Mount 19 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3102R22-14S
Conn MIL-DTL-5015 Circular SKT 19 POS Solder Cup ST Box Mount 19 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3102E22-14PW
Descriptions
Descriptions of Amphenol Industrial MS3100E22-14P provided by its distributors.
MIL-DTL-5015 (MS3100-MS3108) Circular Connectors
Male Pins,Receptacle,Threaded 19pin Aluminum Alloy 13A , , 67.41mm*41.27mm
MS3100 Wall Mount Receptacles 19P #16 PIN CONTACTS
CIRCULAR, SIZE 22, 19WAYS, PIN
MIL-5015 MS/AC THREADED RECEPT
CONN RCPT 19 POS WALL MNT W/PINS