Amphenol Communications Solutions SFW12S-2STE1LF
1.00mm Flex Connector, SFW Straight series, 12 Position, Top Entry Surface Mount, ZIF
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
IHS
Datasheet8 pages18 years ago
Master Electronics
Farnell
Arrow Electronics
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
+0.74%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications SolutionsSFW12R-1STE9LF
FFC / FPC Board Connector, Right Angle, 1 mm, 12 Contacts, Receptacle, FCI SFW-R, Surface Mount
Amphenol Communications SolutionsSFW12R-2STE1LF
FFC/FPC Connector Socket 12 Position 1 mm Solder Right Angle Surface Mount Emboss T/R
Amphenol Communications SolutionsSFW12R-1STE1LF
Conn FFC/FPC Connector SKT 12 POS 1mm Solder RA SMD Automotive T/R
Conn FFC/FPC Connector SKT 12 POS 1mm Solder RA SMD Easy-On T/R
FFC / FPC Board Connector, Right Angle, 1 mm, 10 Contacts, Receptacle, Easy-On 52207, Surface Mount
Conn FFC Connector SKT 12 POS 1mm Solder ST SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions SFW12S-2STE1LF provided by its distributors.
FFC / FPC Board Connector, 1 mm, 12 Contacts, Receptacle, FCI SFW-S Series, Surface Mount
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD / 12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
CONNECTOR, FFC/FPC, 12POS, 1ROW, 1MM; Pitch Spacing:1mm; No. of Contacts:12Contacts; Gender:Receptacle; Product Range:FCI SFW-S Series; Contact Termination Type:Surface Mount; Contact Position:-; No. of Rows:1 Row