Amphenol Communications Solutions SFW12R-1STE9LF
FFC / FPC Board Connector, Right Angle, 1 mm, 12 Contacts, Receptacle, FCI SFW-R, Surface Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Newark
Datasheet9 pages16 years ago
element14 APAC
_legacy Avnet
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+5.44%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-11-12
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
LTB Date2023-09-15
LTD Date2023-09-15
Related Parts
Amphenol Communications SolutionsSFW12R-2STE1LF
FFC/FPC Connector Socket 12 Position 1 mm Solder Right Angle Surface Mount Emboss T/R
Amphenol Communications SolutionsSFW12S-2STME1LF
12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039 (1.00mm) Surf
Amphenol Communications SolutionsSFW12S-2STE1LF
1.00mm Flex Connector, SFW Straight series, 12 Position, Top Entry Surface Mount, ZIF
FFC / FPC Board Connector, Right Angle, 1 mm, 10 Contacts, Receptacle, Easy-On 52207, Surface Mount
Conn FFC Connector SKT 12 POS 1mm Solder ST SMD T/R
Non- ZIF connector for FFC/FPC; pitch 1.00mm; 12-contacts; SMD; side entry
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions SFW12R-1STE9LF provided by its distributors.
Conn FFC/FPC Connector SKT 12 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T/R
FFC/FPC Connector, 12 Contact(s), 1 Row(s), Right Angle, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator
FPC/FFC, 1.0MM, R/A, BOTTOM, 12WAY; Series:SFW-R; Gender:Receptacle; Pitch Spacing:1mm; No. of Contacts:12; No. of Rows:1; Contact Plating:Tin; FFC/FPC Thickness:0.3mm; Contact Termination:Surface Mount Right Angle; Contact Material:Phosphor Bronze; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Connector Type:FFC / FPC