Amphenol Communications Solutions D25S33E4GV00LF
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR / 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Newark
Datasheet1 page11 years ago
Datasheet1 page18 years ago
Farnell
JRH Electronics
element14 APAC
TME
Inventory History
3 month trend:
-8.48%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.30
Introduction Date2005-11-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity1734350-1
Connector D-Subminiature RCP 25 POS 2.77mm Solder RA Thru-Hole 25 Terminal 1 Port Tray
TE Connectivity3-1634224-2
AMPLIMITE Series 25 Position 2 Row Female Female/Socket Solder D Sub Connector
Conn D-Subminiature SKT 25 POS 2.77mm Solder RA Thru-Hole 25 Terminal 1 Port Tray
Conn D-Subminiature SKT 25 POS 2.76mm Solder ST Thru-Hole 25 Terminal 1 Port
D Sub Connector, Standard, Receptacle, SD, 25 Contacts, DB, Solder
D Sub Connector, Standard, Receptacle, TS Series, 25 Contacts, DB, Solder
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions D25S33E4GV00LF provided by its distributors.
Connector, D Sub, Receptacle, 25 Position; No. Of Contacts:25Contacts; Gender:receptacle; Contact Termination Type:solder; D Sub Shell Size:db; Product Range:delta D Series; Connector Body Material:metal Body; Connector Type:d Sub Rohs Compliant: Yes
CONN; D-SUB; SOCKET; SIGNAL; 25 POS; RT ANGLE; SOLDER; 200 CYCLES, DELTA D
Conn D-Subminiature F 25 POS 1.38mm Solder RA Thru-Hole 25 Terminal 1 Port Tray
D-Sub Standard Board Mount Connector, Input Output Connectors, Signal 25 way Socket Right Angle, Solder US standard, 200 cycles, Harpoons + Female Screw UNC 4 - 40 + Elec cont., 1.6mm PCB thickness.