Amphenol Communications Solutions D25P24A4GV00LF
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR / 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Electro Sonic
Datasheet1 page16 years ago
element14 APAC
Factory Futures
Farnell
TME
Inventory History
3 month trend:
-26.22%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.30
Introduction Date2005-09-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications SolutionsL717SDB25POL2
D Sub Connector, Standard, Plug, SD, 25 Contacts, DB, Solder
D Sub Connector, DB25, Standard, Plug, TS, 25 Contacts, DB, Solder
TE Connectivity5747238-2
Conn D-Subminiature PIN 25 POS 2.77mm Solder RA Thru-Hole 25 Terminal 1 Port Tray
D Subminiature Connector, 25 Contact(s), Male, Solder Terminal, Locking, Plug
D Subminiature Connector, 25 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .12
182 ROHS3Compliant 2009 Nickel Plug, Male Pins Connector UL94V-0 -55C~105C 5A 0.318 (8.08mm)
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions D25P24A4GV00LF provided by its distributors.
Conn D-Sub M 25 POS 1.38mm Solder ST Thru-Hole 25 Terminal 1 Port Tray
D Subminiature Connector, 25 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40
Connector D-Subminiature HDR 25 Position 2.76mm Straight Thru-Hole 25 Terminal 1 Port
CONN D-SUB PCBPLUG STRAIGHT SOLDER 25-CNTS METALFACE DELTADSERIES
D-Sub Connectors; D25P24A4GV00LF; AMPHENOL; 53.03 mm; Male; No; Through Hole
Conn D Subminiature Plug 25 POS DB Shell Size 2.76mm Solder ST Through Hole
Conn D-Subminiature HDR 25 POS 2.76mm Solder ST Thru-Hole 25Terminal 1Port
25P Male D-Sub Direct Insert 2 Gold 5A Plugin D-Sub / VGA Connectors ROHS
D-Sub Standard Board Mount Connector, Input Output Connectors, Signal 25 way Pin Straight Solder, 200 cycles, Harpoons + Female Screw UNC 4 - 40 + Elec cont., 1.6mm PCB thickness.
D-Sub Connector, Plug, 25Pos, Th; No. Of Contacts:25Contacts; Gender:plug; Contact Termination Type:through Hole; D Sub Shell Size:db; Product Range:delta D Series; Connector Body Material:pbt (Polybutylene Terephthalate) Body Rohs Compliant: Yes