Amphenol Communications Solutions D15S33E4GV00LF
Conn D Subminiature Receptacle 15 POS DA Shell Size 2.74mm Solder RA Through Hole
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Future Electronics
Datasheet1 page11 years ago
Farnell
element14 APAC
_legacy Avnet
Newark
Inventory History
3 month trend:
-72.70%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.30
Introduction Date2005-11-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Conn High Density D-Sub F 15 POS 1.14mm Solder RA Thru-Hole 15 Terminal 1 Port Tray
D SUB Connector, RCPT, DA, 15POS, SOLDER; S; Sub Connector Type:Standard; Gender:Receptacle; Product
Conn D-Sub SKT 15 POS Solder ST Thru-Hole 15 Terminal 1 Port
TE Connectivity1734355-1
Conn D-Subminiature SKT 15 POS 1.37mm Solder RA Thru-Hole 15 Terminal 1 Port Box/Tray
Conn D-Subminiature F 15 POS 1.38mm Solder RA Thru-Hole 15 Terminal 1 Port
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions D15S33E4GV00LF provided by its distributors.
15P Female D-Sub Bend insert 2 Gold 5A Push-Pull D-Sub / VGA Connectors ROHS
D-Sub Standard Board Mount, Input Output Connector, Signal 15 way Socket Right Angle Solder US standard, 200 cycles, Harpoons + Female Screw UNC 4 - 40 + Elec cont., 1.6mm PCB thickness
Connector, D Sub, Receptacle, 15 Position; No. Of Contacts:15Contacts; Gender:receptacle; Contact Termination Type:solder; D Sub Shell Size:da; Product Range:delta D Series; Connector Body Material:metal Body; Connector Type:d Sub Rohs Compliant: Yes