Amphenol Communications Solutions 20021444-00012T4LF
Conn IDC Connector RCP 12 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Tube
Production
Datasheets & Documents
Newark
Datasheet1 page4 years ago
Farnell
element14 APAC
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.18%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2010-01-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Conn IDC Connector RCP 12 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Picoflex® Bag
TE Connectivity / AMP111196-1
Conn IDC Connector RCP 10 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount
Amphenol Communications Solutions20021321-00012C4LF
Conn, Rcpt, 12Pos, 2Row, 1.27Mm, Smt Rohs Compliant: Yes |Amphenol Anytek 20021321-00012C4LF
Amphenol Communications Solutions20021311-00012T4LF
12 Position Receptacle Connector 0.050 (1.27mm) Through Hole Gold
1.27mm Pitch DIL Female IDC Ribbon Cable Connector selective gold plus tin 6 plus 6 contacts
Conn Socket Strip SKT 12 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions 20021444-00012T4LF provided by its distributors.
IDC Connector, IDC Receptacle, Female, 1.27 mm, 2 Row, 12 Contacts, Cable Mount
Minitek127®, Wire to Board connector, IDC Receptacle, Double Row, 12 Positions, 1.27 mm (.050in) * 1.27 mm (.050in) Pitch.
WTB CONNECTOR, RCPT, 12POS, 2ROW, 1.27MM; Pitch Spacing:1.27mm; No. of Contacts:12Contacts; Gender:Receptacle; Product Range:FCI Minitek 127 20021444 Series; Contact Termination Type:IDC / IDT; No. of Rows:2Rows RoHS Compliant: Yes