Amphenol Communications Solutions 10018784-10213TLF
Card Edge Connector, 164 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, Solder Terminal
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
IHS
Datasheet6 pages19 years ago
Newark
_legacy Avnet
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2005-05-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications Solutions10018783-10203TLF
Conn; Rect; Card Edge; Vert.; 164 (x16)Pos; 1 mm (0.039 in.) Pitch; PCI Express
Amphenol Communications Solutions10018783-10213TLF
Conn PCI Express Card Edge SKT 164 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray
PCI Express® GEN 3 Card Edge, Storage and Server Connector, Vertical, Through Hole, x16, 164 Positions, 1.00mm (0.039in) Pitch
USB Connector, USB Type A, USB 2.0, Receptacle, 4 Ways, Through Hole Mount, Right Angle
TE Connectivity175778-4
4 Position 2 mm Wire-to-Board Housing Receptacle Crimp Connector Shroud
TE Connectivity583853-8
Twin Leaf Terminal Strip |Amp Te Connectivity 583853-8
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions 10018784-10213TLF provided by its distributors.
1mm Direct Insert 164P -55閳╁剤+85閳 Plugin,P=1mm Edgeboard Connectors ROHS
AMPHENOL ICC - 10018784-10213TLF - PCI EXPRESS TH 164P-10018784-10213TLF / Tray RoHS Compliant: Yes
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039